Češi jdou hladově za levnější energií, podfuky je neodradily

Napsal Luboš Sedlák (») 5. 2. 2012 v kategorii Finance, přečteno: 473×
196703-top-foto1-g1vfx.jpg

Jen za letošní leden změnilo dodavatele elektřiny 99 tisíc domácností, což je jeden z rekordů, protože průměrný počet těch, kteří opustí tradičního distributora a nechají se zlákat u domovních dveří k přechodu k alternativnímu obchodníkovi s elektřinou, je již přes rok, měsíc co měsíc, kolem 40 tisíc.

U plynu jen za leden dalo sbohem velkým hráčům přes 42 tisíc domácností. Vyplývá to z oficiálních statistik Operátora trhu s elektřinou (OTE), spravovaného ministerstvem průmyslu a obchodu. V šoku nejsou jen obchodníci tradičních distributorů, ale i jejich protihráči. Sami nečekali, že budou tak úspěšní.

Přitom již několik měsíců vyplouvají na povrch oprávněné stížnosti řady zákazníků, kteří poukazují na neférové obchodní praktiky při podomním nabízení levnější elektřiny a plynu.

Zabývá se tím i Energetický regulační úřad (ERÚ), který na svých stránkách uvádí, že „v poslední době eviduje nárůst podnětů a stížností odběratelů elektřiny a plynu, které se týkají problémů vyskytujících se při změně dodavatele“. ERÚ apeluje na prodejce, aby se chovali eticky a nezpůsobovali zákazníkům finanční ztráty.

Lidé odcházejí od tradičních distributorů, protože u menších mohou ušetřit. Ne vždy si ale dávají pozor na podmínky, za nichž smlouvu uzavírají.

Sfinance.cz to spočítají

„Nelze přesně říct, kolik v průměru lidé přechodem k alternativnímu dodavateli energií ušetří. Záleží na smluvních podmínkách, spotřebě a užití elektřiny nebo plynu,“ řekl Právu obchodní ředitel Českého energetického centra Vladimír Vokroj, který dříve pracoval pro ČEZ.

V případě běžné domácnosti, která netopí, se rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším dodavatelem elektřiny podle něho pohybuje kolem 1500 korun za rok.

„U plynu při vytápění ale dosahuje rozdíl už i více než deset tisíc korun. Pro mnoho zákazníků je ovšem navíc důležitý i rozsah dalších služeb, jako asistenční služby či pojištění úhrady záloh,“ dodal Vokroj.

Domácnosti ovšem snadno zjistí, zda se jim změna dodavatele elektřiny a plynu vyplatí, na novém serveru Sfinance.cz, kde mohou nejen srovnávat ceny podle svých konkrétních parametrů, ale Seznam.cz navíc odběratelům zařídí i administrativu spojenou s přechodem k jinému poskytovateli energie.

Než podepíšete

Vždy si důsledně ověřit totožnost osoby, která přichází s nabídkou, především levnějšími sazbami za elektřinu nebo plyn. Pracovník distributora přichází k zákazníkovi pouze z důvodu odečtu měřidla nebo jeho výměny či kontroly, nenahlíží do faktur.

Před podpisem jakýchkoli dokumentů, včetně plné moci, je nanejvýš vhodné si vyžádat a podrobně a důkladně se seznámit s veškerými podklady, především se smluvními ustanoveními a obchodními podmínkami dodávky.

Je zbytečné podpis nové smlouvy uspěchat – jediný profit z rychlého řešení má zpravidla podomní prodejce.

Zdroj: Novinky.cz
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Lenka z IP 92.240.174.*** | 7.3.2016 20:10
Toho se také dost bojím, nedávno jsem začala sledovat magazín www.tipmag.cz/ kde se o podobných věcech píše docela často
Luboš z IP 92.240.174.*** | 27.5.2016 17:55
Myslím, že hodně lidí teď bude zajímat hlavně Zelená úsporám pro letošní rok. Píšou o ní na www.financni-info.cz/zelena-usporam-v-letosnim-roce/
Dalibor z IP 2a00:1028:83ca:*** | 27.6.2016 11:51
Energie jsou důležité, ale pokud jde o podnikání, jsou faktory, které jsou často zcela přehlížené, patří mezi ně třeba sídlo firmy www.sidloprofirmy.cz/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a pět